Jdi na obsah Jdi na menu
 


3.5.2014 - Oslavy 70. výročí SDH Víceměřice - článek

4. 5. 2014

V sobotu 3. května, proběhly po velkých přípravách oslavy 70. výročí Sboru dobrovolných hasičů ve Víceměřicích. V devět hodin ráno – od mostu z dolní části vesnice, vyrazil slavnostní průvod na místo oslav – do Bloudníku. Slavnostnímu průvodu velel velitel 16. okrsku – bratr Kyselák, za ním šelj vlajkonoš s praporem obce, doprovázen sličnými krojovanými hanačkami, následovaly vlajkové čety s prapory a zástavami hasičů z okolí. Za vlajkami měli své místo krojovaní hanáci, kterým za zády vyhrávala němčická dechová hudba mladých. Za hudbou už průvod vedl starosta víceměřského sboru hasičů bratr Balher, kterého následovali zástupci hasičů z okresního sdružení a hosté. A pak už šli členové našeho sboru ve svátečních uniformách, družstvo hasičů uživatelů Domova u rybníka a náš mládežnický hasičský dorost. Dále už v průvodu pochodovalo přes stovku uniformovaných hasičských hostů z okolních sborů, kteří přijali pozvání na naše oslavy. Průvod uzavírali občané Víceměřic a další návštěvníci. U kaple sv. Floriána průvod na chvíli zastavil, aby se k nám připojili zástupci církve, kdy naše pozvání přijal i arcibiskup mons. Jan Graubner, doprovázen nezamyslickým děkanem Miroslavem Hřibem a panem farářem Mgr. Tomášem Stroganem z Němčic. Od kaple pak průvod pokračoval k obecnímu úřadu, kde nás již očekávali zástupci obce a Domova u rybníka. Po zastavení průvodu starosta obce – jako zástupce občanů – slavnostně předal vlajkové četě nový hasičský prapor víceměřského sboru, na jehož pořízení z velké části občané Víceměřic přispěli. (Obyvatelé obce 16.930,- Kč, Nadace pro podporu hasičského hnutí 5.000,- Kč a Olomoucký kraj 25.000,- Kč).

Jen ještě pro ilustraci o velikosti průvodu. Šlo se ve čtyřstupech, čelo průvodu bylo téměř u košíkárny a konec na křižovatce u obchodu, další obyvatelé a návštěvníci přihlíželi předávání z chodníku. Průvod pak pokračoval ve tvaru až na prostranství před zámkem, kde byl zavelen rozchod ke slavnostní mši. Po oficiálním přivítání mons. Graubnera, starosty obce a sboru pak proběhla pod širým nebem mše svatá. Svátečně vyzdobené pódium v Bloudníku, které nazdobili místní farníci, posloužilo jako kazatelna a na tanečním parketu pod stany byly lavice, do posledního místečka obsazené věřícími. Na závěr mše pak arcibiskup požehnal našemu novému hasičskému praporu. Během mše probíhala mezi věřícími sbírka tzn. „ofěra“, jejíž výtěžek 3.505,- Kč byl předán obci na opravu kaple sv. Floriána. (Ještě pro věčné kritiky všeho – návštěva arcibiskupa a sloužení mše – byla zcela zdarma!).

Po skončeni slavnostní mše nastoupily hasičské sbory opět před zámkem, kde proběhlo ocenění hasičů, nejen našich, ale i z dalších sborů 16. okrsku, neboť oslavy našeho výročí byly spojeny i s oslavami svatého Floriána, patrona hasičů. Po slavnostním ocenění hasičů a předání dárkových předmětů od našeho sboru zástupcům jednotek a hostům, oficiální část skončila.

Zástupci církve v doprovodu představitelů obce a Domova, věřících a dalších návštěvníků, se odebrali do zahrady Domova u rybníka, kde proběhlo žehnání nové, malé, ale útulné kaple a zvonu, která bude sloužit pro uživatele Domova. Kapli i zvonu opět požehnal mons. Graubner.

V Bloudníku mezitím probíhalo pod stany občerstvení členů sborů a hostů na našich oslavách, pro které jsme měli připraven dobrý hasičský guláš s chlebem a pivo. Bohužel však, díky syrovému větrnému povětří, které naše oslavy provázelo, se místo družby a výměny zkušeností mezi hasiči, po občerstvení sbory loučily a postupně odjížděly do tepla domovů, takže jsme kolem poledne zůstali v Bloudníku jen domácí......

Z našeho pohledu se oficiální část oslav vydařila a slavnost měla důstojný průběh, bohužel však kvůli studenému počasí nevyšlo volně navazující pokračování oslav a přátelských setkání. Oslavy 70. výročí SDH Víceměřice finančně podpořil Olomoucký kraj a Obecní úřad Víceměřice. Děkujeme.

                                                                                                                             - P.B.-

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář